Je stahování v České republice legální?

Ano i ne. Filmy i hudbu si v česku legálně stáhnout můžete, i když jste za ně nezaplatili, pro hry a jiný software tohle už neplatí.

U filmů a hudby autorský zákon stanoví, že pokud je pouze stahujete, sledujete, ale nešíříte, pak nemáte problém. Přijdete-li tedy na nějaký ze stahovacích serverů, jako jsou Sdílej.cz, Ulož.to a jim podobné, film stáhnete a sami zkouknete, nebudete mít rozhodně žádné oplétačky.

Pokud ale stažený film vezmete a někam dál ho nahrajete, aby si ho jiní lidé mohli stáhnout, nebo jim ho vypálíte na DVD, tak už zákon velmi výrazně porušujete.

Zvláštním případem je pak stahování přes tzv. torrenty. Mnoho uživatelů u nich nevidí žádný rozdíl oproti stahování ze stahovacích serverů, ale ten rozdíl je obrovský. Při používání torrentů totiž soubory nejen stahujete, ale ve stejné chvíli je také sdílíte – odesíláte ty již stažené někomu dalšímu, kdo o ně stojí. Vše to probíhá v pozadí, ale do výměnné sítě se tím zapojíte a už zákon porušujete.

U her však stahování legální není. Stahovat legálně jakýkoliv software, u kterého však nevlastníte licenci, nelze. Tady zákon mluví již o tom, že se nelegálně obohacujete, za což můžete být potrestáni. Tedy, i když pro své stahování budete využívat třeba Ulož.to, porušujete zákon.

Určitý rozdíl lze vnímat také v tom, že filmy a hudba jako audiovizuální díla vydělávají svým autorům také díky příspěvkům, která platíme v ceně jakýchkoliv (i prázdných) paměťových zařízení jako jsou pevné disky, USB disky (flashky), CDčka či DVDčka. Autoři softwaru žádné takové příspěvky nedostávají.

 

 

Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/ekvaliz%C3%A9r-beat-tanec-fiesta-mp3-153212/