Proč se mužům líbí dlouhé vlasy
Proč se mužům líbí dlouhé vlasy

Proč se mužům líbí dlouhé vlasy?

Jak by vypadal svět, ve kterém by žili pouze holohlaví lidé? Těžko říct. Dle některých vědců k něčemu podobnému směřujeme a za pár desítek let budou plešatí téměř všichni muži. Může za to dominance genu, který zapříčiňuje vypadávání vlasů. Ženy jsou na tom o poznání lépe a nic takového řešit nebudou. Nabízí se ale otázka, zda jsou atraktivnější dlouhé, nebo krátké vlasy. Samozřejmě neexistuje univerzální odpověď, nicméně pro většinu mužů je atraktivnější dlouhá kštice. Pramení názor mužské populace čistě z vizuálního dojmu, anebo se nabízí i jiné vysvětlení?

Dnešní doba se nese ve znamení benevolence. Každý si nosí, co chce a o vlasech to platí dvojnásob. Vlasy však vždy hrály významnou roli při sebepojetí a vnímání lidí. Již od pradávna symbolizovaly společenské postavení a vůbec nejčastěji byla řešena délka a nikoliv barva. A přestože se v současnosti nosí nejrůznější účesy, stále jsme zvyklí na určité stereotypy. Muži nosí kratší sestřihy a u žen převažují dlouhé vlasy. V některých sférách se navíc stále díváme na specifické úpravy a sestřihy skrz prsty. Představte si ředitelku nadnárodní korporace s dlouhými dredy…

Dlouhé vlasy vyzařují ženskost, ale je to skutečně ten důvod?

Vraťme se k původní myšlence. Co se mužům líbí na dlouhých vlasech a proč je může odradit kratší sestřih? Skutečnost dokládají četné ankety, v rámci kterých většina mužských respondentů označila za přitažlivější delší kadeře.

Chlapi dlouhé vlasy milují, rádi se na ně dívají a ještě raději si s nimi hrají. Pomineme-li skutečnost, že kratší sestřih je v mnoha ohledech praktičtější, pravděpodobně se delší účesy zamlouvají i ženám. Zároveň však mají za to, že si je mohou dovolit jen za předpokladu většího objemu. Dámy s řidšími vlasy chtějí objem opticky zvětšit právě pomocí kratšího sestřihu.

Muži nechtějí příliš sebevědomé partnerky

Jenomže „silnějšímu“ pohlaví je to úplně jedno. Řídké nebo husté – hlavní je, když jsou vlasy dlouhé. Dle odborné literatury totiž ženy s kratšími vlasy působí sebevědoměji, ambiciózněji a nezávisle. A to dá rozum, že páni tvorstva raději preferují polovičky, ze kterých na první pohled nevyzařuje dominance. Muži chtějí mít hlavní slovo (anebo si alespoň myslet, že ho mají) a s krátkovlasými ženami to prý není tak jednoduché.

Psychologové zároveň tvrdí, že za oblibou dlouhých vlasů stojí i určité mužské komplexy. Co by jim kamarádi řekli na to, že si s sebou přivedli partnerku, ze které přímo netryská ženskost? Určitě si budou myslet, že dotyčný má jakýsi „gay komplex“ a záměrně si vybírá ženu, která se podobá muži. Jistě, je to úplná hloupost, ale vysvětlete to mužům…

Určitě by se našly i další iracionální důvody. A kdo ví, možná muži záměrně lžou a krátké vlasy se jim líbí stejně jako dlouhé. Ženám přesto nezbývá, než se smířit s tím, že se jakožto dlouhovlásky rychleji dostanou do centra pozornosti. Co si o tom myslíte vy?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/demonstrace-vlasy-model-show-%C5%BEena-425278/