Jak je to s ročním hlášením za odpady v roce 2021?

Pokud sledujete legislativní změny, možná jste už zaregistrovali, že v roce 2021 přišel v platnost nový zákon o odpadech 541/2020 Sb. Ovlivní celou řadu podnikatelů a firem, zejména ty, kteří jsou zvyklí pravidelně evidovat odpad a zpracovávat roční hlášení, které se zasílá na ISPOP. Níže si popíšeme, jaké změny nový zákon přinesl a co pro vás znamenají.

Příjemné změny pro mnoho podnikatelů a firem

Snad tou nejdůležitější změnou je, že se změnil limit u odpadů. Zajisté víte, že máte průběžně evidovat produkci odpadu, zpracovat výkaz statistiky o odpadech a zaslat ho na ČSÚ. Existují zákonem dané limity pro produkci odpadů a když se tyto limity přesáhnou, platí pro daný subjekt povinnost podávat roční hlášení za odpady. Doposud byl tento limit 100 tun u běžného odpadu a 100 kilogramů u nebezpečného odpadu za rok. Od roku 2021 se však tento limit změnil, u nebezpečného odpadu se navýšil na 600 kilogramů, u běžného zůstal stejný. Celá řada menších producentů nebezpečného odpadu už nemusí roční hlášení zpracovávat. Je to zajisté příjemná změna, ale nijak nemění nic na tom, že musíte stále dělat průběžnou evidenci odpadu.

Další příjemnou změnou je posunutí termínu pro zpracování ročního hlášení za odpady a jeho odeslání na ISPOP. Doposud jste to museli stihnout do 15.2., nově na to máte čas do 28.2. Až budete dělat roční hlášení za odpady 2022, máte tedy čas od začátku roku až do konce února.

Obraťte se na specialisty na odpad

Pokud je pro vás problematika odpadu španělskou vesnicí, neznamená to, že byste museli pověsit svůj byznys na hřebík. Stačí se obrátit na specialisty na odpad, které najdete na webu Ecoservis.eu. Postarají se o celou řadu byrokratických povinností, se kterými si nevíte rady. Včetně ročního hlášení za odpady.