SEO webu podpoří SSL certifikát

Pro úspěšné umístění webových stránek ve vyhledávačích je nutné mít kvalitní obsah, strukturu HTML kódu, psát poutavé nadpisy a také budovat zpětné odkazy. Vyhledávač Google od roku 2014 přidal do kritérií také zda jsou stránky zabezpečené SSL certifikátem, který zajišťuje bezpečnou HTTPS komunikaci na internetu.

Již v roce 2014 tým Google na svém blogu oznámil, že stránky na HTTPS budou mít pozitivní signál pro hodnocení stránek. Na blogu ve článku pod názvem “HTTPS as a ranking signal” se  zdůrazňuje že bezpečnost na internetu je pro Google top priorita a cílem je, aby všechny webové stránky v budoucnu používali pouze bezpečnou komunikaci pro kterou je nutné mít na serveru nasazen SSL certifikát.

Co je to SSL certifikát

SSL je zkratka pro protokol Secure Socket Layer (Wiki o SSL). Ten byl vytvořen již v roce 1994 společností Netscape. Již v počátcích internetu bylo potřeba zabezpečit přenos informací a pro vytvoření bezpečné HTTPS komunikace byl využíván certifikát vydaný důvěryhodnou třetí stranou, tzv. certifikační autoritou, která ověřuje žadatele a vystavuje mu potvrzení. Místo SSL protokolu se v dnešní době používá standardizovaný protokol TLS (Transport Layer Security), avšak původní název pro certifikáty zůstal zažitý SSL certifikát.

Bezpečná komunikace a použití SSL certifikátu se během brouzdání internetem pozná jednoduše. Adresa domény má na začátku zobrazen zámeček který říká, že komunikace probíhá pomocí bezpečného protokolu (HTTPS – Hypertext Transfer Protocol Secure).

Vlastnosti SSL certifikátu

Kromě podpory SEO hodnocení webových stránek má nasazení certifikátu další pozitivní vlastnosti, jako již zmíněnou bezpečnou HTTPS komunikaci mezi prohlížečem a serverem, zabezpečený přenos vkládaných informací do formulářů na www stránkách, umožňuje využívání nových technologií jako např. HTTP/2 pro výrazné zrychlení stránek. Pro majitele webových stránek zajistí také zrušení nepříjemného označení „Not Secure / Nezabezpečeno“ v prohlížečích.

Jak a kde získat SSL certifikát?

Nejlevnější komerční SSL certifikáty v řádu stokorun získáte na projektu SSLmentor.cz, který nabízí nejširší nabídku SSL certifikátů od světových certifikačních autorit. Některé webhostingové služby nabízí automatizovaný SSL certifikát Let’s Encrypt, který je nutné každé 2 a půl měsíce obnovovat.