Sex a drogy v seriálech už dávno nejsou tabu

Dříve byly sex a drogy něčím, na co scénáristé a producenti televizních seriálů ani nepomysleli. Společnost si vyžadovala pouze náznaky a cokoliv víc bylo nepřístupné. To se však změnilo.

Z amerických televizí se především MTV, TLC a TBS předhánějí v množství sexu, drog a násilí a jejich program hltají dospívající i děti. Jejich vnímání světa je vytvářeno těmito seriály, jelikož tráví většinu svého života u televize, počítače a ve škole. A ta jim spíše než nápravu tohoto vnímání přináší možnost jej sdílet a potvrzovat se svými vrstevníky. Stane se pak naše společnost takovou, jakou ji ukazuje televize?

Je zároveň skvělé, jak liberální se naše společnost stává, ale nezničí nás to nakonec? Společnost MTV například vysílá seriál Sixteen and Pregnant (Šestnáct a těhotná), jehož ústředním motivem jsou šestnáctileté dívky oddávající se sexu, které následně otěhotní. Otec neznámý. Nebo alespoň nezajímající se…

A nejde jen o tyto tři zmíněné stanice. Televize HBO si v seriálu dovolila, co ještě asi nikdo před ní. Víte, o čem mluvím, že? Seriál Hra o trůny určený pro široké masy se dá definovat třemi věcmi: politikaření, násilí a sex. Ano, neskutečně cool politikaření, násilí a sex, ale možná bychom se měli zamyslet nad tím, proč se pro nás stává normálním vidět něco takového na televizních obrazovkách.

Česko je ještě více volnomyšlenkářské než jakákoliv jiná západní země a má to velké množství výhod, na druhou stranu také s přehledem vyhráváme mnoho mezinárodních žebříčků týkajících se konzumace alkoholu a užívání drog.

Hledejme střední cesty. Sex je ta nejpřirozenější věc na světě a drogy jsou součástí lidské kultury už od jejích počátků. Neměli bychom z nich tvořit zapovězená témata, ale také bychom si měli vzít příklad z historie, že kdykoliv se stali něčím všedním, předznamenávalo to úpadek celé civilizace.