Jak vybírat a používat hudební nástroje

Správný výběr hudebního nástroje, když se rozhodnete, že chcete začít hrát, je nesmírně důležitým rozhodnutím. Pokud vám totiž Váš hudební nástroje nesedne (svými vlastnostmi, složitostí apod.), je dost možné, že na něj zanevřete a už se nikdy k hraní nevrátíte.

Pokud jste se třeba rozhodli s kamarády založit pro zábavu hudební skupinu, vybírejte svůj hudební nástroj dle toho, co vám skutečně sedí, ne dle toho, k čemu vás přátelé dotlačí.

Máte-li malou trpělivost, je vhodné vybírat dle toho, aby se u daného nástroje dostavil nějaký výsledek s co nejmenší námahou. To obvykle velmi dobře splňuje většina klávesových nástrojů. U klavíru prostě mačkáte klávesy a neozývá se žádné kvílení způsobené špatných grifem.

Na trpělivost náročnějšími hudebními nástroji jsou kytara či smyčcové nástroje. U kytary se sice struny také ozývají hned při brnknutí, ale pro správné tóny musíte ovládat mačkání strun prsty levé ruky. To je složitější na naučení a zpočátku vás to pravděpodobně také bude bolet. U houslí je stejné mačkání výrazně jednodušší, jelikož se mačká jen jedna struna, ale je o mnoho složitější naučit se správně tahat smyčec, aby se vaše hraní vůbec dalo poslouchat. Zatímco na kytaru je možné hrát i s horším hudebním sluchem, na housle ho musíte mít skvělý.

Dechové nástroje jsou pak většinou každý trochu jinak náročné na správný způsob foukání do nich.

Kromě složitosti hraní byste se měli zamýšlet také nad tím, k čemu vám má hraní sloužit. Některé nástroje mohou hrát pouze v kombinaci s ostatními. Některé jsou vhodné na sólová vystoupení, když jste v tom skutečně dobří, a pak je tu klavír a kytara. Tyto dva hudební nástroje jsou v podstatě soběstačné – dokážete jimi pobavit třeba své známé, i když nejste úplní profíci.

Třetím důležitým faktorem by pak měly být pořizovací náklady. Ty by vás samozřejmě neměly odradit, pokud se na nějaký hudební nástroj skutečně budete chtít naučit, ale je dobré je brát v úvahu, protože třeba takové použité pianino můžete koupit za nižší desítky tisíc, zatímco housle vás budou stát jen pár tisíc.

Ale ať už chcete hrát sami pro své potěšení, s hudební skupinou nebo pro okouzlení své vyvolené, můžete počítat s tím, že kytara bude pravděpodobně nejuniverzálnějším nástrojem. Jednak z hlediska toho kde a co na ni můžete hrát, jednak jak rychle se na ni s různými návody naučíte a také že za ni příliš neutratíte.

 

Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/housle-houslista-hudba-klasick%C3%BD-374096/