Neposlouchejte jazz, prohlédněte si ho v New Orleans

Jazz je americký hudební styl, jehož rodištěm na začátku 20. století je New Orleans. Jazz je s ním spojen jako pupeční šňůrou. New Orleans je jazz a jazz je New Orleans. Mnoho slavných jazzistů pocházelo z New Orleans a všichni ostatní ho dost možná považovali za druhý domov. Pocházel odsud i ten nejslavnější – Louis Armstrong, jehož trumpetu si vybaví snad lidé po celém světě.

Kvůli tomu prostě muselo vzniknout New Orleanské jazzové muzeum (New Orleans Jazz Museum). To dnes sice existuje jako součást Louisianského státního muzea, ovšem samotná sbírka i přes změnu jména je pro fanouška pravého jazzu hotovým orgasmem.

Mezi vystavovanými exponáty se nachází mnoho nástrojů všech slavných jazzistů včetně prvního kornetu Louise Armstronga, ale také je možné zde vidět mnoho dopisů, fotografií a interview mnoha členů jazzového hnutí.

Celé New Orleans je jazzem naprosto prodchnuté. Při procházení místními ulicemi, při návštěvě restaurací, potkáte ho prakticky všude.

Tím nejdůležitějším, proč byste sem ovšem měli zavítat je Jazz Fest. Nebo spíše New Orleans Jazz & Heritage Festival, jak se tento festival nazývá oficiálně. Jde o každoroční oslavu hudby a kultury, a proto zde v tuto dobu uslyšíte obrovskou řadu různých hudebních žánrů: gospel, blues, R&B, folk, latina, rock, rap, country, zydeco, afrokaribské rytmy a mnoho dalších!

Festival je pořádán bez přerušení vždy poslední víkend v dubnu a to už od roku 1970. Proběhl dokonce i v roce 2006, krátce potom, co město drtivě postihl hurikán Katrina. Osmdesát procent města bylo stále ještě zaplaveno, ale festival se uskutečnil. Podle spisovatele Lawrence Powell to byl malý zázrak pro těžce postižené město.

Hudba na festivalu hraje od 11 dopoledne do 7 večer, v klubech ale pokračuje celou noc. Dříve šlo pouze o lokální kulturní akci, nicméně v posledních letech se sem sjíždí také stále více a více turistů a jde o nejvýznamnější místní festival (konkuruje mu snad jen New Orleans Mardi Gras, místní karneval).

Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/jazz-hudebn%C3%ADk-trubka-trumpetista-63212/