Letos už po čtyřicáté na filmové představení do Uherského hradiště

Každý rok v létě (už po 40 let) se Uherské Hradiště stává českou metropolí filmu. Kvůli Letní filmové škole sem totiž přijíždí tisíce milovníků filmu. Jde totiž o největší nesoutěžní festival v České republice, mohou si zde tedy užít také filmová představení, která na ostatních akcích tohoto typu nemají místo.

Akce si již od svého vzniku bere za úkol seznamovat filmové nadšence a členy filmových klubů s filmovým uměním v netradičních souvislostech. Mnohem známější a populárnější se stala Letní filmová škola po roce 2000. Dříve šlo o akci pro maximálně několik stovek nadšenců (a navíc neustále hrozilo její zrušení představiteli minulého režimu), nyní na ni ovšem přijíždí každý rok přibližně 5000 návštěvníků.

Promítnuty jsou přibližně dvě stovky filmů (celovečerních i krátkých) a divákům je k dispozici šest sálů a dvě letní kina. Představí se snímky z celého světa, řada z nich z nezávislé či studentské tvorby. Tématem letošního ročníku bylo sci-fi, které se jako žánr těšilo i před rokem 1989 velkému zájmu a režim ho překvapivě toleroval. Díky tomu ve všech zemích bývalého východního bloku vznikla řada fascinujících a netradičních filmů.

Letní filmová škola v Uherském hradišti ale není jen o filmech. Obrovskou roli zde hrají také hudební skupiny, výstavy, divadelní představení, móda a kostýmy, přednášky i multižánrové produkce. V letošním roce se festival zaměřoval na hudební skupiny ze Španělska, respektive na národní žánr españolada.

Netradičním zážitkem pak může být Cinema Royal. Jde o události, kdy jsou uváděny populární a kultovní filmy na stylových místech, přičemž diváci nejdříve nevědí, o jaký film jde. Dozvědí se postupně dobové zasazení, místo srazu a tipy, jak se módně přizpůsobit. Takto už byla promítána např. Velká vlaková loupež na Hlavním nádraží v Praze či Fantom opery v Národním divadle. Nyní se tento projekt rozšiřuje i do Uherského hradiště.

Stovky filmů, divadelní představení, hudební skupiny, móda, netradiční zážitky a mnohem víc – to všechno je Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Chystáte se na ni příští rok?

Zdroj obrázku (novinářská licence): http://www.lfs.cz/soubory/fotogalerie/2014/patek_01-08-2014/3_5.jpg