Připojení k internetu je nedílnou součástí každé domácnosti. Jak vybrat ale to správné?

V dnešní době je docela problém si vybrat toho správného poskytovatele internetového připojení, jelikož je jich na trhu velká spousta. Nenechte se lapnout na „sladké řečičky“ a raději si nejdříve zjistěte všechny možnosti, než se pro jednoho z nich definitivně rozhodnete.

Jak začít?

Je třeba si zodpovědět základní otázku – k čemu vlastně budu internet využívat? Nakupování v e-shopech, projíždění facebooku či vyřitování emailů – na to rozhodně nepotřebujete to nejrychlejší připojení k internetu.

Na druhou stranu, pokud plánujete stahovat filmy, seriály, hudbu a zároveň také odesílat data například do práce či jen hrát online hry – v tomto případě byste měli zvážit vysokorychlostní připojení. Nechcete se přece zaseknout v polovině hry!

Nejčastější varianty

Samozřejmě, všechno má své výhody i nevýhody. Nejčastěji se v našich domácnostech využívá datové připojení za použití optických kabelů, technologie xDSL či mobilní bezdrátové připojení.

  • Mobilní bezdrátové připojení – v tomto případě je rychlost omezena objemem stahovaných dat, takže je spíše doporučeno na cesty.
  • Bezdrátové připojení – je závislé na tom, zda je vhodně umístěna anténa a zda je ve vašem městě možnost tohoto připojení. V menších vesnicích bývá často problém se připojit k této síti, nicméně větší města, jako například internet Brno s tímto rozhodně problém nemají.

Pokud bydlíte v oblasti, kde je možno připojit se pomocí optických kabelů – neváhejte a jděte do toho. Je to totiž nejlepší varianta, co se týče poměru cena versus kvalita. V případě, že si pořídíte wifi router, můžete navíc využívat internet po celém domě bez nutnosti natahování kabelů.

V místech, kde není tato varianta dostupná, doporučujeme zvolit variantu ADSL či VDSL připojení, přičemž VDSL je ta rychlejší. Jeho pokrytí je docela široké, takže nemusíte mít obavy, že byste se nakonec k internetu vůbec nepřipojili.