Souboj komutátorových a bezkartáčových elektromotorů. Které jsou lepší a proč?

Elektromotory jsou opravdu velice rozmanitým světem, kde dneska můžete najít nemalé množství zajímavých možností a řešení. Pro většinu lidí ale přichází v potaz ten nejčastější a nejjednodušší spor, který můžete mít. Instalovat komutátorové, nebo bezkartáčové elektromotory?

Leč jsou bezkartáčové motory následníky komutátorových, tak rozhodně nejsou ve všech ohledech překonané a lepší volbou. My se vám dnes pokusíme nastínit hlavně to, jaké jsou mezi nimi zásadní rozdíly.

Silnější komutátorové motory

U komutátorových motorů bychom mohli brát jako nevýhodu jejich velikost, která většinou bývá o něco větší. Uvnitř samotného motoru najdeme komutátory, které v praxi přepínají napětí mezi jednotlivými cívkami. Cívky jako takové potom stimulují magnety, které tvoří magnetické pole. Samotné pole je pak funkcí, která umožňuje komutátorové DC motory Bühler provozovat. Pevné pozice magnetů mají zásadní výhodu v tom, že mohou komutátorové motory dosahovat o dost vyšších otáček i výkonu, než je tomu v případě bezkartáčových slabších konkurentů.

Bezkartáčové všudypřítomné motory

V praxi se ale budeme mnohem častěji potkávat s užíváním bezkartáčových motorů. otázkou zůstává, proč to tak vlastně je. Mezi zásadní výhody pro EC motory Bühler už neodmyslitelně patří ten fakt, že jsou mnohem konstrukčně jednodušším řešením, než je tomu u komutátorových. Mohou tak mít menší rozměry a také je u nich předpokládaná větší životnost. Díky tomu jsou užívány na místech, kde potřebujeme opravdu dlouhou funkci bez jakýchkoliv závad, nebo do menších mechanismů.

Záleží opravdu hodně na volbě?

Rozhodně se dá říct, že jednotlivé elektromotory mají větší nebo menší výhody oproti svým konkurentům. Teď je ale otázka, jestli je opravdu zásadní vybírat elektrické motory Bühler s maximální pečlivostí. Pravdou je, že se dokáží do značné míry navzájem zastoupit, aniž by to, jakkoliv funkci systému mohlo ovlivnit. Přitom je ale dobré vědět, že je většinou právě efektivita systému to, co jinak bylo i motivací k tvorbě jednotlivých druhů motorů. Díky tomu tak můžeme provozovat efektivně různé druhy mechanismů.