Zuby bolí, kývou se, padají, kazí se, rostou špatnými směry… Všichni bychom chtěli mít krásné rovné zuby, ale ne všem se to podaří. Mnoho z nás v dětství nosilo nějaká ta rovnátka, aby se nám spravila mezera mezi předními zuby, předkus či jiná vada a teď když jsme starší, si říkáme, že co je dáno, to je dáno. Že jste se s tou mezerou už sžili a je to tak nějak vaší součástí. Ale nemusí být!
Rovnátka mohou nosit děti, teenageři i dospělí lidé, takže i vy můžete mít po čase rovné zuby.
Jak rovnátka fungují?
Rovnátka dělíme do dvou základních kategorií – na rovnátka snímatelná a rovnátka fixní. Ty snímatelná jsou dnes používána mnohem méně, protože jsou méně účinná. Proto se budeme věnovat především fixním rovnátkům.
Zuby jsou rovnány pomocí tzv. ortodontických zámečků, které jsou nalepeny na jednotlivé zuby. Drát propojující zámečky tlačí na zuby v místech, kde je potřeba, a posouvá je do správné pozice.
Proč rovnat?
Zuby samozřejmě můžeme rovnat buď z estetického hlediska, když chceme např. zaplnit mezeru po chybějícím zubu, ale také z řady zdravotních hledisek. Člověk s hodně křivými zuby má problémy např. s jejich obrušováním ale také se zubní hygienou.
Vzhled rovnátek
Ortodontické zámečky jsou dnes menší a tedy také méně výrazné než ty, které se vyráběly dříve. Kromě lepší estetické stránky tedy také méně dráždí rty a tváře pacienty.
Pořídit můžete zámečky klasické kovové, estetické a samoligovací (bez uchycovacích gumiček). Můžete si je navíc také nechat barevně ozdobit nebo také vyrobit v barvě zubů, aby byly co nejméně nápadné.
Je však nutné také počítat s různou cenou, klasická kovová rovnátka jsou těmi nejlevnějšími a obvykle také mají nejrychlejší účinek. Kovové zámečky jsou pevné a nepraskají, ale také více dráždí dásně a jazyk a léčba s jejich pomocí může být někdy mírně bolestivá.